תכנית הישרדות

הפעילות ומשמעותה

תכנית ההישרדות לזכר נעם הִנה פעילות מיוחדת בטבע לקבוצות של נוער בסיכון. נערים ונערות בסיכון מתקשים להתנהל במערכות החינוכיות והחברתיות הנורמטיביות; הם נמצאים במצבים סבוכים בבית ובבית הספר ולעיתים אף מסתבכים  עם מערכת החוק. הסיבות להתנהגות הבעייתית שונות - בעיות קשב וריכוז, מצב סוציו-אקונומי נמוך, משברים בבית וכו'. הנערים עלולים לחוות בכל מערכות חייהם תחושות של כישלון, חוסר אונים וחוסר תקווה והצטברות החוויות השליליות משאירה אותם במצב 'תקוע' בו אין להם אפשרות לנסות ולהתחיל משהו חדש. מטרתה העיקרית של תכנית ההישרדות היא לאפשר קרקע פורייה ושונה ממה שהתרגלו אליו בעבר, מצע לחוויות חיוביות ולתחושות הצלחה. עניין זה חיוני ביותר בשלב ההתפתחות ובדיקת גיבוש הזהות שלהם.
 

תכנית ההישרדות לזכר נעם הִנה תהליך. היא נפתחת בסדרת מפגשי הכנה ויצירת קבוצה. לאחר שנרקם קשר בין המדריך לקבוצה מתחילים ביציאות לשטח. תחילה למפגשי למידה ובהמשך למפגשים ארוכים ומורכבים שבהם לומדים הנערים דברים רבים כגון ניווט, עזרה ראשונה, וכן מציאת מים בשטח, בישול בכוחות עצמם, בניית מחסה לשנת לילה, הדלקת מדורה לבישול ולחימום, שימושי צמחים, ניווט לילי, שימוש בגרמי שמים ועוד. דרך הפעילויות המיוחדות במפגשים עולים גם הנושאים  של אחריות אישית, עצמאות, התחשבות בזולת ועוד. שיא הפעילות הוא ב'מסע הישרדות' בן שלושה ימים וב'לילה לבן'. כך הנערים עוברים חוויה ייחודית ועוצמתית, כשאנשי הצוות מספקים הדרכה וכלים שיסייעו להתנהלות מוצלחת בשטח.

 

בשיחת סיכום בתום כל פעילות איש הצוות המיומן עושה שיקוף כלפי כל משתתף בנוכחות חבריו על הנקודות החזקות שלו לעומת ההתנהגויות הדורשות עבודה בתחום ההתנהלות האישית והאינטראקציה החברתית: עד כמה עמדת במטרות? עד כמה אתה מסוגל? עד כמה אתה רוצה? כמה אכפת לך מאחרים? מטרת השיקוף לגעת במקומות האלו ולנסות לפתח חָזקות שיעזרו גם בחיי היום יום. השיקוף נעשה מתוך אהבה ואמפתיה גדולה, מתוך רצון לגדל ולהאיר את המקומות הטובים והמסוגלים של כל אחד ואחת.

עקרונות הפעולה של תכנית ההישרדות שואבים מן התפיסה שלטבע יש כוחות ריפוי שיכולים להיטיב עם האדם ולפתחו. עקרונות אלה מיושמים בשיטת  ה'טבע־תרפיה' - שיטת טיפול חדשנית שבונה על יצירת קשר ודיאלוג עם הטבע. השיטה מבוססת על  החוויה ומשלבת אלמנטים מתחומי האקופסיכולוגיה, הפסיכותרפיה והטיפול באומנויות .הטבע־תרפיה מפתחת תיאוריה ומודלים ייחודיים התומכים בעבודה במרחב הפתוח, החי והדינאמי באופן הקושר כוחות ריפוי הקיימים בטבע להעצמת תהליכי גדילה והתפתחות אישית.
 

הרווח שהנער מפיק בתכנית ההישרדות יכול להיות עצום. היציאה לשטח מאפשרת חוויה עשירה שמפעילה מספר רב של חושים ויוצרת גירויים רבים אצל הנערים המתקשים בדרך כלל ללמוד ולצבור חוויות הצלחה במרחב הלימודי הנורמטיבי. לעיתים הסביבה ה'לא שגרתית' מעניקה לנער חוויה מסוג חדש שבה הוא חש בטוב. תחושת הסיפוק והחוסן האישי שנרכשת אצל הנערים כשהם מסיימים טיול מאתגר - לאחר שהם הצליחו לדאוג לצורכיהם בשהייה בשטח - מאוד משמעותית עבורם ומעניקה להם חוויית הצלחה שיכולה לשמש עוגן להצלחה בתחומים נוספים בחיים. נערים רבים שבסביבתם נחשבים כאיטיים או שקטים יותר מהשאר מקבלים הזדמנות להוכיח את עצמם ולהפגין כישורים שונים מהכישורים הרגילים  שנדרשים ביום יום. כך למשל, נער שרגיל  שמתעלמים מנוכחותו עשוי לגלות שהוא מסוגל לצעוד מהר יותר משאר חברי הקבוצה ולזכות בהערכה חדשה מעצמו ומהחברים. הסיטואציה החדשה מאפשרת התנסות בתפקידים שונים בקבוצה. רבות מן הפעילויות שמות דגש על הכוח שיש לקבוצה לטוב ולרע, על כך שכל אחד ואחת מחברי הקבוצה שווה ועל החשיבות של כל אחד ואחת.

אפיון נוסף של תכנית ההישרדות הוא הניתוק מהעולם הרגיל שמקיף את הנערים, ניתוק מהטלפון החכם, מן המחשב ומהטלוויזיה ומהקצב המהיר שרוחש סביבם כל הזמן. על הנערים להתרכז בעצמם, להסתדר עם חברי הקבוצה, ללמוד להמתין בסבלנות עד שמגיעים ליעד ולהסתפק במשאבים הקיימים בשטח, כמו מזון. ההתנסויות הללו מספקות להם חוויה שונה מהרגיל ומשאירות אותם קרובים יותר לשורשם וקרובים ומשמעותיים יותר בינם לבין עצמם משהיו בעבר.

 

תכנית ההישרדות בהדרכת אנשי חברת 'אל ההר' בראשות עו"ס שקד בארי שואפת לפתוח צוהר לנערים בסיכון למצוא את עצמם ואת מקומם בחברה. האמצעים הם לא שגרתיים ובעלי עוצמה רבה. התכנית מכבדת את מורשתו של נעם ואת אישיותו הערכית ששאפה לחבר את האהבה לאדם עם הטבע והארץ.

 

לגופים המעוניינים - נא פנו אל dnoaminfo@gmail.com