חיפוש מסלולים

מה בסביבה

מה בסביבה הגליל נחלק ל-2 אזורים: גליל תחתון  וגליל עליון . טיולנו זה עניינו בגליל העליון המערבי. גבולותיו הם חוף הים התיכון במערב, בקעת בית הכרם מדרום ועמק נהר הליטני מצפון. (זהו הגבול הגיאוגרפי המפריד בין הרי הגליל העליון להרי הלבנון) . הגבול המדיני אינו חופף לגבול הטבעי והוא נמשך מראש הנקרה מזרחה, אל מלכיה, וממנה צפונה, אל מטולה. הגבול המזרחי מרום הג... קרא עוד

טיול בגליל העליון המערבי - שרך בצת

להשתרך בשרך, להתבצבץ בבצת

מה בסביבה

מה בסביבה הגליל נחלק ל-2 אזורים: גליל תחתון  וגליל עליון . טיולנו זה עניינו בגליל העליון המערבי. גבולותיו הם חוף הים התיכון במערב, בקעת בית הכרם מדרום ועמק נהר הליטני מצפון. (זהו הגבול הגיאוגרפי המפריד בין הרי הגליל העליון להרי הלבנון) . הגבול המדיני אינו חופף לגבול הטבעי והוא נמשך מראש הנקרה מזרחה, אל מלכיה, וממנה צפונה, אל מטולה. הגבול המזרחי מרום הג... קרא עוד

נֹעם מאירסון

מאפיינים

 • כדאי להביא פנס. מערת שרך סגורה למבקרים בחודשי החורף. אין לבוא אחרי ימי גשם עקב סכנת החלקה.

סימני דרך

 • תחנה 1 בצל האקליפטוסים - זכות הטבע למים
 • תחנה 2 עינות כרכרה - חדשנות מן הטבע
 • תחנה 3 סבך ההרדופים - לרדוף אחר ההרדופים
 • תחנה 4 מערת עטלפים בנחל שרך - מכסחי המיתוסים
  •  
  • משך המסלול
  • 4 שעות
  •  
  • אורך המסלול
  • 5 קילומטר
  •  
  • לטייל בזמן
  • טו בשבט / פסח
  •  
  • מפה
  • 2
  •  
  • עונות
  • חורף / אביב / קיץ / סתיו
  •  
  • דרגת קושי
  • עגלות
  •  
  • אזור בארץ
  • טיולים בגליל - גליל עליון

מאפיינים

 • כדאי להביא פנס. מערת שרך סגורה למבקרים בחודשי החורף. אין לבוא אחרי ימי גשם עקב סכנת החלקה.

הדרך אל הטבע

המסלול הינו אורכי וניתן להתחיל אותו מקיבוץ אילון או מחניון נחל שרך. בחרנו להתחיל מקיבוץ אילון.

מצומת כברי עולים צפונה לכביש 70 לכיוון שלומי. בצומת חניתה נפנה ימינה (מזרחה) לכביש 899 . ניסע בכביש הצפון עד לקיבוץ אילון. לקיבוץ אילון עם ווייז. נכנס לשער הקיבוץ וניסע כל הדרך ישר עד אשר נגיע לחנייה בסוף מצד שמאל. כאן נחנה את הרכב וממנו נעשה הליכה רגלית. המסלול מסתיים בחניון נחל שרך. 

 

למעוניינים להשאיר רכב בסוף מסלול:

נחלוף על פני קיבוץ אילון בנסיעה בכביש 899 מזרחה. מצד ימין נחלוף על פני גרנות הגליל ומשמאל נראה כביש צדדי עם סימון שבילים כחול ושלט המראה לנחל שרך. ניסע עד סוף הדרך ושם בחניון נחנה את הרכב. לחניון נחל שרך עם ווייז.

 

 

סימני דרך

 • תחנה 1 בצל האקליפטוסים - זכות הטבע למים
 • תחנה 2 עינות כרכרה - חדשנות מן הטבע
 • תחנה 3 סבך ההרדופים - לרדוף אחר ההרדופים
 • תחנה 4 מערת עטלפים בנחל שרך - מכסחי המיתוסים
 • תחנה 1

  בצל האקליפטוסים - זכות הטבע למים

  לאחר שנחנה את הרכב נרד בכביש בסימון שבילים כחול. נחלוף על פני שער ונמשיך לרדת במורד הדרך הסלולה. יש לשים לב שצבע המסלול שלנו לכל אורכו יהיה כחול [אין לפנות למסלול האדום (2207) שנפגוש בהמשך ואף לא לשחור (2204)]. חלקו הראשון של המסלול הוא ירידה תלולה בכביש איתה נגיע לתחנת שאיבה בצל האקליפטוסים.
   שאיבת המים מעינות כרכרה אשר בנחל בצת מעלה לדיון את זכות הטבע למים.

  " כי ה´ אלוהיך מביאך אל ארץ טובה, ארץ נחלי מים עינת ותהמת יוצאים בבקעה ובהר." (דברים, ח, ז)

   

  ארזנו את עצמנו, השארנו את שלמי הבטון והמלט מאחור ואנחנו שמים פעמינו אל הטבע הירוק, הרוגע. אנחנו עתידים לפגוש את  אחד הנחלים היפים והחשובים בגליל המערבי. מתחברים לאנרגיות של הטבע, לעוצמה שבו, לסקרנות שהוא מעורר ולשלווה שהוא מייצר.

   

  "בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את האדם הראשון נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן, ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן וכל מה שבראתי - בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך". (מדרש קהלת רבה, פרשה ז').  

   

  מאז היות האדם הוא מצא לו מקומות משכן ליד מקורות מים או שידע להוליך אליהם מים. כבר בימיו של חזקיהו אנחנו פוגשים במפעל הולכת מים בירושלים. הורדוס פאר את הנוף עם אמות המים המוליכות מים לקיסריה,  אמות מים המוליכות מים לעכו ומפעל מים בציפורי. חרף השימוש במים ידע האדם לשמור על האיזון הטבעי ולא פגע במארג האקולוגי. החל מקום המדינה, בעקבות הצורך ההולך וגובר בשימוש במים, נעשו הרבה פרוייקטים הקשורים למים. הוקם מוביל ארצי, ביצות החולה יובשו, הוטו מקורות נחלים  ונתפסו מי מעיינות. פיתוח מואץ של כושר שאיבה בצד קידוחים יעילים הביא למצב בו הניצול של מקורות המים היה גבוה מהיקף המילוי השנתי החוזר שלהם. נשבר העיקרון לפיו הטבע והנחלים הם צרכן לגיטימי ושווה זכויות של משק המים. אם לפני קום המדינה זרמו בנחלי הארץ כ-450 מיליון מ"ק מים נקיים, הרי שכיום זורמים בהם כ-6 מיליון מ"ק מים, אם בכלל.נחל בצת הוא דוגמא עגומה למצב הזה. במשך שנים רבות שאבה מקורות מים מנחל בצת שהינו נחל איתן. סביבות הנחל היוו את בית הגידול של מגוון בעלי חיים שנהנו מהמים והצומח שבנחל. שפיעת הנחל הלכה והתייבשה כתגובה לשאיבה. הנחל הלך וגסס. יחד איתו גססו בעלי החיים והצמחים שהיו בו. השפיריות ריחפו באוויר בחפשן לשווא מקור מים להטיל בו את ביציהן. עצי הדולב המזרחי הקסומים נכנסו לעקה היות שלא היה להם מים. ההרדופים שעיטרו את הנחל בפריחתם הוורודה יבשו אף הם, ושטיח של עלים חומים נפרש על הקרקע שלא בצדק. פעילות סביבתית מאומצת של גופי שמירת טבע ואזרחים הניבה לחץ לשמור על הנחל ולא לתת לו לגווע. על מנת להציל את קטע הנחל שנפגע הזרימה רשות שמורות הטבע והגנים מים מבריכה סמוכה של מקורות בצינור שאורכו 1500 מטר. אין בכך כדי להחזיר לנחל את תפארתו שכן היה אחד מנחלי הצפון השופעים ביותר. עתה, לאור הפעילות שנעשתה נוכל להנות מפכפוך המים בחלק מהנחל ולפגוש בו סרטנים נחלים, חרקי מים, חיפושיות וחלזונות. נוכל להתחבא בסבך הצמחייה ולכמה רגעים לחוות את התחושה של צמחיה שעוטפת אותנו מכל עברינו. את הנחל מעטרים ערבה מחודדת ופטל מקודש. בריכות המים בנחל רדודות אך את המוסיקה של המים הזורמים נוכל לחוש בעת שנשב לנפוש בצל למרגלותיהן. השבת המים לנחל החזירה חלקית את בעלי החיים שחיו פה בעבר ואוששה חלקית את צמחיית ההרדופים. מן הראוי היום לעשות צדק סביבתי עם הטבע ולהחזיר אליו יותר מים שכן הרחבת כושר ההתפלה במתקנים בחדרה, אשדוד ופלמחים מאפשרת החזרת כמות מים גדולה יותר לטבע.

 • תחנה 2

  עינות כרכרה - חדשנות מן הטבע

  נמשיך בתוואי נחל בצת. ההליכה רובה נוחה יחסית, לעתים על גבי אבנים, לעתים בדרך קרקע נוחה. במהלך ההליכה לאורך הנחל נגיע לאזור של בריכות רדודות המכונה 'עינות כרכרה'.

  ליד אחת הבריכות של נחל בצת נוכל לשבת בנחת ולהביט במעוף השפירית.

  במסלול טיולנו נדבר על מושג חדש מרתק – ביומימקרי (חיקוי החיים). זוהי דיסיפלינה רב תחומית העוסקת בחיקוי ולמידה מהטבע  לטובת פיתוחים חדשניים שמשרתים את האדם. נדבר על הפיתוחים בהשראת השפירית ובהשראת העטלף. על העטלף נרחיב בתחנה ליד המערה.

  לפני מאות שנים חקר ליאונרדו דה וינצ'י את מעופה של השפירית מתוך כוונה  לייצר תעופה מלאכותית. היום מוגשם חלומו בעזרת חברת TechJet העוסקת בפיתוח שפירית רובוטית. נתבונן בשפיריות השונות הנמצאות בנחל ונשים לב לצורת המעוף שלהן. לשפירית שני זוגות כנפיים הנשלטות באופן בלתי תלוי זו בזו. השפירית יכולה לרחף, לטוס מהר קדימה, לעשות סיבובים במהירות, לטוס הצידה,לטוס לאחור ואפילו לדאות. חיל האוויר האמריקאי מימן מחקר שהתוצר הסופי שלו היה מטוס ללא טייס המסוגל להתקדם כמטוס ולרחף כמסוק. במסוק הכניסו מצלמה הרואה בזוית של 360 מעלות. סמארטפון או טאבלט מאפשרים שליטה מרחוק על ביצועי השפירית הרובוטית. משמעות הפיתוח הזה היא הרחבת יכולותיה וביצועיה של הרובוטית להשגת נתוני מודיעין, איסוף מידע צילומי, מעקב, ריגול, משחק ועוד.

  הייחודיות של למידה מהטבע מאפשרת בניית מערכות, מבנים ומודלים לשימושי האדם תוך איתור וחיקוי בעלי חיים שונים המתמודדים עם בעיות אנושיות (מחלות, ניקיון, הגנה, תנועה ועוד).

   

 • תחנה 3

  סבך ההרדופים - לרדוף אחר ההרדופים

  קטע מן הדרך עובר בסבך של הרדופים.

   

  ההרדופים כאן צפופים וגבוהים עד כי נוטים אנו לחשוב שאלה הם עצים בעלי גזע. שיח ההרדוף גדל בר בארץ על גדות נחלים ובהרים, מן הגולן ועד צפון הנגב. מוצאו בארצות הים התיכון ומזרחה עד להימליה. בשנים האחרונות נבחין בו מעטר כבישים בין עירוניים וכן שטחים ציבוריים. ראוי לדעת כי הצמח רעיל מאד.

  שמו של הצמח בלטינית Nerium Oleander  שפירושו 'גדל ליד מים'. שמו הערבי של הצמח מופיע בנחלים אחדים הקרויים 'ואדי דיפלא' או 'ואדי דופיילה'.

  הצמח מיטיב לשלוח שורשים עמוקים ומסתדר עם קרקע לחה בעונות היבשות. במקומות בהם גידולו צפוף כמעט שאין תחתיו צמחייה עשבונית, שכן החומרים המצויים בעליו הנושרים מונעים נביטת צמחים ממינים אחרים.

  על ההרדופים מתקיים בית גידול עשיר ביותר. צריך רק סבלנות ועיניים בוחנות. חלק מבעלי החיים נמצאים תדיר וחלקם מזדמנים. קופצים לביקור. נוכל למצוא עכבישים, כנימות, זחלים של זבובים, צרעות טפיליות, נמלים וזחלים של רפרף ההרדוף.

  גבעול ההרדוף והעלים מכילים נוזל שקוף, המכיל את גליקוזיד הלב "אולאנדרין" המסוכן ורעיל נודעו מקרים של הרעלות לאחר שימוש בענף הצמח כשיפוד למנגל. אפילו דבש העשוי מצוף הצמח מסוכן המוהל החלבי הרעיל נועד להגן על הצמח מפני רעייה. ואולם הצמח אינו יכול להתגונן בפני חבורת זחלי רפרף ההרדוף שפושטים עליו ומשביעים בו את רעבונם. הם אינם רגישים לרעילות הצמח.

 • תחנה 4

  מערת עטלפים בנחל שרך - מכסחי המיתוסים

  נלך על פי הסימון הכחול גם אחרי פיצול שבילים. (שחור כחול) מרגע שנפנה ימינה בסימון הכחול נתחיל את ההליכה בנחל שרך. בנחל הזה מחכה לנו הפתעה ייחודית - מערת עטלפים שיש בה גם נטיפים. הנוף בנחל משתנה והופך להיות נוף של חורש ים תיכוני.

   

  חורף, קר, לא מתחשק לקום לעמל יומנו. שמיכת הפוך מפתה להמשיך להישאר תחתיה, כוס קפה ביד וספר טוב. אף אחד מאתנו לא אוהב שמעירים אותו סתם כך. העטלפים בעונת החורף ישנים את שנת החורף שלהם. זו לא שנת היופי או שנת הסייסטה שלהם. זוהי היברנציה - תרדמת החורף שעוזרת להם לשרוד ולעבור את החורף בשלום.

  ישראל עשירה ביונקים המעופפים, העטלפים. מתוך 34 מינים אחד הוא עטלף פירות וכל היתר הם עטלפי חרקים. עטלף פירות הוא הגדול יותר. רק 3 מינים מתוך 980 עטלפים הם ערפדים. אלה חיים באמריקה הטרופית ולא ברומניה. הסיפור "הרוזן דרקולה" (ספר אימה מאת ברם סטוקר) מתאר דמות ערפדית בהשראת ולאד השלישי מוואלכיה. הערפד נושך את היונק ומלקק את הדם הנוזל. ברוק הערפד מצוי חומר המונע קרישת דם. חומר דומה אגב, נמצא ברוק היתושה. גם היא נסמכת על דם יונקים העשיר בחלבון.

  בתוך המערה גרים יחד אלפי עטלפים. איך עטלפה שהמליטה ועפה כדי לאכול מסוגלת לחזור ולאתר את וולדה ולזהות אותו בין רבבות הגורים המצויים במקום? איך אלפי עטלפים מגיחים יחד מתוך המערה ולא מתנגשים זה בזה באוויר בלילה? האם עטלפים נוחתים על שיער נשים? האם הם מעבירי מחלות? האם לעטלף דימוי חיובי או שלילי? אם מתבוננים בסרט "בטמן "ובסמל של הקומנדו הימי שלנו ,המושתת על העטלף, מבינים שאין לו כלל דימוי שלילי. בתרבות הסינית עטלף הוא סימן למזל טוב ואושר. ברקמות סיניות אפשר למצוא 5 עטלפים סביב לפרח האפרסק אשר מסמלים בריאות, עושר, מזל טוב, אריכות ימים ושלווה. העטלף מגיח בלילה ומסוגל להבחין בחושך בעצמים בגודל של יתוש או שערה כך שאין לו מה לחפש בראש האדם. היות שאין הוא בא במגע עם האדם הסיכוי שהוא יעביר מחלות קלוש. הערפד לעומתו כן מעביר מחלות שכן הוא נושך יונקים ואז יכולה לעבור כלבת לדוגמא.

  לאחר שהתגברנו על הפחדים, החששות, הדעות הקדומות והאמונות התפלות, אולי שווה לנו לאמץ עטלף חרקים שיאכל את היתושות שמציקות לנו כל כך באביב ובקיץ.

  לצורך תעופה זקוק העטלף למידע של גובה הצליל, תדירות, משך הקול ועוצמתו. תוך חלקיקי שניות אוסף העטלף  מידע על  גודל החרק, כיוון תנועתו בחלל, המרקם שלו ומהו המרחק המדוייק שלו. רוב בעלי החיים הנטרפים על ידי העטלפים אינם שומעים את גלי הקול שמשדרים העטלפים ועל כן אינם יכולים להיזהר מהם. תדירות גלי הקול היא מעבר ליכולת השמיעה של האדם.

  תעופת העטלף שימשה כמקור השראה לפיתוחים רבים. המרתק והחדשני שבהם הוא מקל נחייה אלקטרוני זעיר בגודל עט או טלפון זעיר לעיוורים. מקל זה שולח קרן ממוקדת ומדוייקת לעבר עצמים במרחב. על פי ההחזר מהעצמים ניתן לדעת היכן הם נמצאים ומה המרחק מהם. מרחק זה מתורגם לרטט קל בעוצמות משתנות. המקל חש בעצמים מרחוק בניגוד למקל הרגיל שחש בעצמים רק כאשר הוא נתקל בהם. המכשיר יכול לחוש בעצמים בגובה ושיטת התפעול שלו קלה ללמידה. דוגמה זו כמו קודמות ורבות אחרות, מסמלת את קצה עומקו או מרחביו האינסופיים של הטבע, מורכבותו ונפלאותיו. רבות ניתן ויש לחקור בו, ללומדו וליישם בחיינו את עקרונותיו החכמים.

  סוף המסלול מתאפיין בהליכה מוצלת במעלה נחל שרך.

   

   

תגובות | הוספת תגובה

 • מוני

  מהנה ואינפורמטיבי +

 • e

  e (ל"ת)

 • e

  e (ל"ת)

מסלולים באזור

מסלולים חמים

משחקי דרך

אפשרויות הדפסה